שירותים חברתיים וחוסן קהילתי

חזרה לראשי - ערבה בימי קורונה>>

שרותים חברתים וחוסן קהילתי כותרת

כותרת מובייל שרותים חברתיים וחוסן קהילתי

העלייה המשמעותית בתחלואה בארץ ובעולם מביאה אותנו להבנה כי מציאות חיינו השתנתה.

כפועל יוצא, גם שירותי הרווחה בארץ מתאימים את המענים שלהם לצרכים החדשים העולים מצידם של פרטים, משפחות וקהילות.
אנו מביאים בפניכם את המענים המותאמים לקהילת הערבה.

צוות המחלקה לשירותים חברתיים פועל במסגרת הגדרתו כצוות חיוני ואנו זמינים לכם בשעות הפעילות מדי יום בטלפונים: 08-6592233; 08-6592248 או במייל:  revaha@arava.co.il

לפניכם תפריט הנושאים המפורטים בדף. הקשה על הכותרת  תעביר אתכם לנושא: 

כרטיסים נטענים במסגרת פרויקט "ביטחון תזונתי בתקופת הקורונה">>


חוסן חשיבותו וכיצד מחזקים אותו

חוסן חשיבותו וכיצד מחזקים אותו מובייל

בעקבות התפשטות נגיף הקורונה בארץ ובעולם גואות בקרבנו תחושות של אי וודאות ושל איום. זוהי תחושה שקשה לסבול לאורך זמן וכל אחד מאיתנו מגיב אליה אחרת. דרך  התגובה והכלים שאנו מסגלים לעצמנו לאורך החיים על מנת להתמודד עם תחושה זו, נקראים "חוסן".

היום, הגישה בעולם הבנת נפש האדם, לוקחת בחשבון כי הדרך שבה אנו מתמודדים עם אי ודאות ואיום מושפעת ממשתנים רבים. מורכב, אך חשוב לדעת כי איכות החיים שלנו מושפעת מאירועי לחץ וטראומה שאנו עלולים להיחשף אליהם.

מה משפיע על החוסן שלנו:

המשתנים עליהם נבנה החוסן שלנו הם מגוונים וביניהם ריבוי חשיפות לאירועי דחק בעבר, היכולת להחזיק בליבנו תקווה, יכולות מנטליות, גיל , נוכחות תחושת ביטחון בחיינו ועוד ועוד.

אם נחזור לאיום התפשטות נגיף הקורונה נראה כי הוא מציב בפנינו מצב אתגר חדש להתמודדות מכיוון שמדובר במצב עם אי וודאות לגבי תוצאותיו. מצב כזה מאתגר את ארגז הכלים להתמודדות (החוסן) הבסיסי שלנו. למשל: כיצד ניתן להחזיק תקווה אם לא ידוע מה יהיה מחר?

חשוב לזכור!

 1. ההשפעה על החוסן שלנו היא דו כיוונית, כפי שניתן לצמצמו ניתן גם להגבירו.
 2. הורים לילדים יכולים להיות גורם מתווך וממתן בינם לבין אירועי הדחק ולסייע להם לבסס את חוסנם.
 3. בני אדם הם ברי שינוי גם בתוך הסיטואציה- כלומר גם אם הרגשתם נטולי יכולת התמודדות, בתוך הסיטואציה עצמה תוכלו לעשות שינוי.

העקרונות המנחים להגברת תחושת  החוסן:

 1. גמישות בתפקוד- אי ודאות ואיום יוצרים קטיעה. היכולת שלנו לקיים שגרה , המשכיות ורצף, גם תחת המצב המשתנה מגבירה חוסן. לעיתים הכיוון הפוך. נסו לשמור על  השגרה והסיקו מכך בתחושת סיפוק כי הצלחתם לעשות זאת.  יחד עם זאת היזהרו מנוקשות יתר- לא ניתן לקיים את השגרה בדיוק כפי שהייתה קודם. קחו פסק זמן להסתגלות ובנו שגרה חדשה המתאימה למצב שנוצר.
 2. החזרת תחושת השליטה- אי ודאות ואיום יוצרים תחושה של חוסר אונים. הקניית תחושה של שליטה תגביר את יכולתנו להתמודדות. גם כאן  הזכירו לעצמכם שבעת חירום לא ניתן להגיע לשליטה מלאה ויש מרחב לטעות.

דרכים מעשיות:

 • להגביר את חוויית השליטה במידע: בתוך אי וודאות יש כמויות מידע שזורם אלינו. החליטו שאתם מתייחסים רק למידע שהוא ודאי, מידע שעליו ניתן  להציב סימן קריאה. למשל: ישנם אמצעים ברורים שאותם אפשר לנקוט על מנת למנוע הידבקות! במודע סננו מידע שאינו ודאי.
 • הזכירו לעצמכם "מי אתם": עסקו בפעילות שאתם אוהבים, נסו להיות משמעותיים לאחרים.
 • במצבי לחץ אנו נוטים להצבת סימני קריאה גם בהתייחס לדאגות שלנו הנוגעות למצב למשל: "צפוי להיות כאן אסון"! עלינו להיות מודעים לנטייה זו ובמודע להסיח את דעתינו,  פעילות אקטיבית או יצירתית והרבה הומור הן דוגמאות לדרכים נהדרות לכך.
 • "דיבור פנימי" מרגיע אל מול הדאגות הפנימיות שלנו (הורים לילדים יהיו אקטיביים בתיווך להסחה, ובדיבור המרגיע). חפשו את התקווה בניסיון החיים העשיר שלכם, או תנו דוגמאות לילדיכם על אירועים דומים שהסתיימו בטוב.
 • כלים להעמקה וחיזוק של החיבור בין תחושות לבין רגשות. לדוגמא, כלים כמו דמיון מודרך או תורת המיינדפולנס מסייעים לבני אדם להקשיב לגוף שלהם ולצרכיו. הקשבה כזו מסייעת לתחושה של המשכיות ושליטה..
 • להיות סלחנים כלפי עצמנו - אם אנו נסחפים למחשבות שליליות לעיתים, אל תכעסו על עצמכם. זוהי דרך טבעית לסלק את הדאגות.

אם המחשבות על דאגות ואסונות מתמשכות והופכות להיות טורדניות ומשפיעות על שגרת יומכם ואינכם מצליחים להימנע מכך שתפו את הקרובים אליכם בכך. אל תהססו לפנות לאיש מקצוע. היום זמין מאי פעם הייעוץ המקוון - וגם במועצה שלנו קיימים פתרונות של טיפול וייעוץ זמין>>

לסיכום, סמכו על עצמכם, הקשיבו לעצמכם, בהתמודדות עם מצב חדש נדרש אורך רוח.

כשצריך, הבחינו גם ביד המושטת לסיוע.

 

חזרה למעלה>>


מענים למשפחות

מענים למשפחות מובייל

המצב בו "כל המשפחה בבית" עשוי להיות מגבש ומהנה, ומסביבנו אנו שומעים קולות המקדמים בברכה את השפעותיה של תקופת הקורונה על המשפחה- פחות גירויים מן החוץ, הזדמנות להיות יחד ועוד. במקביל, מה שהיה בחזקת חידוש מרענן וזמן משפחה מיטיב, מתחלף בהבנה כי מדובר בתקופה ארוכה ולאו דווקא חולפת ומעלה דאגות לכלכלה, לחינוך והתמודדות עם צרכיהם של הילדים. דאגות כאלה עלולות לזמן מצבי לחץ בהם קונפליקטים של ממש מתפרצים. ברמה ארצית ועולמית אנו יודעים כי מאז הופעתה של הקורונה וההגבלות השונות בעקבותיה, יש עלייה בדיווחים על  קונפליקטים ואלימות במשפחה ומדובר בתופעה הנוגעת לכל שכבות האוכלוסייה ולכל מקום בארץ. מצבי משבר במשפחה ממלאים אותנו בבושה- לחלוק עם מישהו מחוץ למשפחה את חיינו הפרטיים. לא קל לשתף, אך זכרו כי התערבות בשלבים הראשונים מאפשרת מניעה של מצבים בלתי הפיכים עתידיים.

לפניכם מענים לטיפול והתערבות הניתנים בערבה:

 • טיפול זוגי ומשפחתי:
  ניתן באמצעות המרכז הטיפולי ערבה על ידי פסיכולוגים קליניים ופסיכולוגים ועובדים סוציאליים מומחים בטיפול משפחתי, חלקם תושבי הערבה וחלקם מחוצה לה. הטיפול הוא מסובסד ובאמצעות פנייה דרך תכנית "התחנה לטיפול משפחתי" עלות מפגש הינה 200 ₪ (ובהתאם לזכאות גם פחות). הפנייה הינה דיסקרטית וחסויה.
 • הדרכות הוריות:
  תוכנית "נתיבים להורות" מיועדת לשאלות וקשיים העולים בחיי הילד והמשפחה. התכנית מאפשרת טיפול לילד וייעוץ הורי להוריו. הטיפול ניתן באמצעות המרכז הטיפולי ערבה והוא מסובסד.
 • סדנאות והרצאות בנושא הורות:
  בתקופה הקרובה ייפתחו 3 קבוצות בנושא הורות ומשפחה. הקבוצות יפעלו הודות לתרומת הסוכנות היהודית ושותפות אוסטרליה- ישראל. עיקבו אחר הפירסומים והרשמו. סוגי הקבוצות- הורות במציאות משתנה בהנחיית דנה גרניט ליכטמאייר , פסיכולוגית קלינית המרכז הטיפולי ערבה ובליווי אייל ליכטמאייר פסיכולוג שיקומי ומנהל התחנה הפסיכולוגית בחבל אילות.
 • תקשורת מקרבת הורים- ילדים באמצעות הבעה ויצירה בהנחיית רינת גולן עו"ס ומנחת קבוצות ודנית לביא פסיכותרפיסטית ומטפלת בהבעה ויצירה.
 • קפה בוקר אמהות- קבוצה המיועדת לאמהות לאחר לידה בהנחיית ציפי אמבר- עו"ס ופסיכותרפיסטית ואפרת שחר אשת חינוך ומנהלת תחום הגיל הרך. מפגשי הקבוצה מיועדים לחברותא יחד עם התינוקות, ולהעשרת הידע על התפתחות תינוקות וכל מה שקשור לאמהות בגיל הרך.

זמן משפחה כותרת

חדש בערבה- הפודקאסט "זמן משפחה" תוכנית ההסכתים של הערבה בה מדברים על השפעות הקורונה על חיי המשפחה מהילדות ועד הזקנה. דורית לוביש משוחחת בכל פרק עם מומחים בתחומם. האזינה מהנה.

לדף התסכיתים: זמן משפחה>>

חזרה למעלה>>


ותיקי הערבה מובייל

משרד הרווחה פועל להקמת מגוון תוכניות אשר יתנו מענה לצרכים היחודיים של האזרחים הוותיקים בתקופה זו. אלו התוכניות והכלים העומדים לרשותכם במסגרת פעילותה של המחלקה לשירותים חברתיים בערבה:

תכנית "מגן זהב" למען האוכלוסייה המבוגרת מבוססת על מיפוי צרכים של אוכלוסיית הוותיקים ופיתוח מענים מתאימים. המיפוי נעשה על ידי פיקוד העורף ומחלקות הרווחה ברשויות ונועדה לטפל במחסורה של אוכלוסייה זו בתקופת הקורונה, מצורך במזון ותרופות ועד להפגת תחושת הבדידות. ניתן לפנות אלינו לסיוע.

סיוע במצבי לחץ ומצוקה רגשית: תקופות הסגר והדאגה הגוברת של אוכלוסיית הוותיקים שהיא אוכלוסייה בסיכון גבוה לקורונה, משפיעות גם על המצב הנפשי. אנחנו נותנים ייעוץ וטיפול נפשי פרטני וקבוצתי לאוכלוסיית הוותיקים על ידי אנשי מקצוע מתחום הטיפול. השרות ניתן במרכז הטיפולי ערבה ומסובסד, במידה משמעותית באמצעות המחלקה לשירותים חברתיים. ניתן לפנות אלינו לבירור לגבי אפשרויות הייעוץ והטיפול. השרות ניתן הודות לתמיכת שותפות ביחד ערבה-אוסטרליה של הסוכנות היהודית וקרן תד אריסון.

תכנית שורשים במדבר: תכנית לליווי אזרחים וותיקים במצבי משבר בריאותי או בעלי צורך בשיקום בעקבות ירידה תפקודית. התכנית מאגדת בתוכה אנשי מקצוע מתחום הבריאות (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת) ומלווים בעובדת סוציאלית מטעם המחלקה לשירותים חברתיים.

 

חזרה למעלה>>


חזקים ביחד בערבה

חזקים ביחד בערבה מובייל

תוכנית להעצמת החוסן בקהילה בערבה החלה לפעול עם פרוץ משבר הקורונה ושותפות לה מחלקות המועצה. התוכנית מתאפשרת הודות לתרומת הסוכנות היהודית ושותפות ערבה אוסטרליה ותמיכת המועצה האזורית ערבה תיכונה. שלוש מטרות לתוכנית: התערבות ברמה קהילתית באמצעות צוותי מתנדבים בישובים המנהלים את מערך ההתנדבות והתמיכה בישוב ופועלים בערבות הדדית עבור חברי הקהילה, התערבות ברמת הפרט והרחבת המענים התמיכתיים הקיימים עבור תושבי הערבה והתערבות בקרב אנשי המקצוע החיים בערבה והמרכיבים בעצמם את צוותי ההתערבות: רפואה, חינוך, ייעוץ וטיפול.

התכנית מלווה את צוותי הקהילה בכל ישוב לניהול מערך התנדבות תומך ומקיף. ןמסייעת לעיבוי גוף המתנדבים והכשרתו על פי אמות מידה אזוריות אחידות. הצוותים  (צוותי חיבו"ק) הפועלים ביישובים זמינים לכם, לסיוע במצבים אליהם כל אחד ואחת מאיתנו נקלעים בתקופה המשונה בה אנו חיים היום - בידוד שלא מאפשר רכישת מצרכים/תרופות, מצבים רפואיים שכעת יותר מתמיד קשה להתנהל מולם ומגוון נושאים נוספים. אל תהססו לפנות לעזרה. מציאות חיינו מלמדת כי הנעזר יהיה מחר העוזר. פרטי הקשר עם המתנדבים של צוותי החיבו"ק המושביים מופיעים באינפורמציה במושב.

ניתן להירשם כעת לקבוצות הבאות:

 1. סדנא לתירגול מיינדפולנס לאזרחים וותיקים
 2. סדנא לתירגול מיינדפולנס לנשים.
 3. הורות מקרבת באמצעים של הבעה ויצירה מיועדת להורים לילדים בגיל הרך
 4. הורות במציאות משתנה להורי ילדים בגילאים 6-12
 5. קפה בוקר אמהות- לאימהות אחרי לידה
 6. להיות מיוחד- שיח משפחות בהן בן משפחה עם צרכים מיוחדים

 

חזרה למעלה>>

 • כל הקבוצות פועלות תחת הנחיות ה"תו הסגול".
 • ניתן להירשם במייל או בטלפון של המחלקה שירותים חברתיים.

 

בברכת ימים בריאים ושלווים,

צוות המחלקה לשירותים חברתיים

טבלת אנשי קשר - שרותים חברתיים
שם תפקיד טלפון נייד מייל
דורית לוביש - פאיאנס מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים 077-6449413 054-6814587 doritf@arava.co.il
ציפי אמבר עובדת סוציאלית /מרכזת תחום זקנה 08-6592248 tsipi@arava.co.il
סתיו קרטגינר עובדת סוציאלית / נוער צעירים וקהילה 077-6449010 stavt@arava.co.il
נגה גבורי עובדת זכאות ומזכירת המחלקה, שי"ל 077-6449413 052-3666666 cas@arava.co.il
נרי מזור רכזת תכנית שורשים- ליווי מצבי משבר רפואי בקהילה 077-6449413 054-2073023 shorashim@arava.co.il

 


תאריך עדכון אחרון של עמוד זה: 04/10/2020

תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!
התחברו על מנת לפרסם תגובה