משולחן ראש המועצה מס' 8 - 5 באוגוסט 2021

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון .


משולחן המועצה

לתושבים שלום,

לפני שבועיים הצהירו שרי האוצר והחקלאות על רפורמה שמשמעותה פגיעה קשה בחקלאי ישראל. הורדת המכסים ופתיחת יבוא חופשי של פירות וירקות משמעותה פגיעה בחקלאות הישראלית! החלטה זו הוציאה את חקלאי הארץ והמגדלים למאבק על קיומו בכבוד של מפעל חייהם. הערבה היא חלק מהמאבק הארצי שמנוהל על ידי ההנהגה הארצית של החקלאים. לצערנו, למרות המחאות, לא זכינו בתמיכה ובאוזן קשבת וכל הגזירות עברו בחוק ההסדרים. בשלב זה מתקיים משא ומתן בין הממשלה להנהגה החקלאית ואני תקווה כי יגיעו להסכמים המיטיבים עם החקלאות והחקלאים. בכוונתנו להיפגש עם שרי החקלאות והאוצר על מנת להציג את הפגיעה בחקלאי הערבה ולמצוא מנגנוני תמיכה ייחודיים להמשך פיתוח החקלאות בערבה.

לאחרונה, אני משקיע רבות בחיזוק המשאבים הכלכליים למועצה. הפיתרון מצוי בהסדרה מול המועצות השכנות, בעיקר מול מועצה אזורית תמר, ומשרדי הממשלה. על הפרק הסדר כלכלי או איחוד בין המועצות. מצורף מכתב בנושא לשרת הפנים איילת שקד.

ומאירועי המועצה:

הפגנה - חקלאות

כ-500 תושבי הערבה וחקלאיה יצאו ביום חמישי, 29/7/21 וחסמו את צומת עין יהב לחצי שעה. זאת, במסגרת מאבק ארצי בו נחסמו 8 צמתים בארץ.

צילום: תם אלדר

תמונות מההפגנה בצומת עין יהב, 29/7>>


ביקור בצין

ביקור במפעלי צין

ביום ראשון, 25/7 נסענו לביקור במפעלי צין.
כפי שפורסם לאחרונה, מפעלי צין שהיוו מקור ארנונה מוסדי משמעותי למועצה, הפסיקו את עיקר פעילותם בשטחנו, משמע, ירידה דרסטית בהכנסות למועצה.
אנחנו מנסים להגיע להסדר הבנות ולמזער את הפגיעה בהכנסות המועצה.


כביש הערבה

כביש הערבה

מתקיימת עבודה משותפת של כלל הרשויות באזור אל מול משרד התחבורה לשדרוג כביש הערבה.

שרת התחבורה, מירב מיכאלי, רואה בפרויקט זה חשוב ובכוונתה לקדמו.


ביקור משטרה

ביקור משטרת ישראל

סגן ניצב משה זריהן, מפקד תחנת דימונה הגיע ביום שני, 26/7 לביקור בערבה כדי לעמוד מקרוב על ממשקי הפעילות מול משטרת ישראל. במהלך הביקור נפגש עם מרכזי המשקים, רבש"צים, מש"קי המשטרה, צ'רלי ביטון ושרון מיכאלי וקב"ט המועצה, אורי לב, לשיחה על אכיפה וביטחון בערבה.
בשיחה הועלו נושאים רבים ובהם צורך בהגדלת התקנים בערבה ובנוכחות משטרתית מוגברת - כיום קיים עומס רב על מתנדבי האזור בתחום הביטחון, החילוץ וההצלה ובמקום שיהוו כוח עזר למשטרה, התחושה היא שהמשטרה היא כוח עזר להם. הועלה הצורך במבצעים יזומים, סיורים ופטרולים בשטח ולא רק בתגובה לאירועים, הוצפו בעיות התאילנדים באזור (הימורים, שתייה וסמים). מפקד התחנה עדכן כי חלק מקביעת תקני שיטור לאזור היא אומדן הפעילות המתרחשת בו. אין תלונות המגיעות למשטרה מתושבי הערבה ולכן האזור מוגדר כאזור שקט ואין תמונת מצב אמיתית למתרחש כאן.
האחריות שלנו היא לדאוג להצפת הבעיות, העבירות והגניבות למשטרה ולעודד את התושבים להגיש תלונות. מפקד התחנה ציין כי לבקשתנו, החל מחודש נובמבר 2021 יגיע לערבה שוטר שלישי לשמירת רצף נוכחות וסוכם כי תתבצע פעילות יזומה.
לאחר השיחה יצאנו לסיור היכרות בתצפית ג'בל ח'ופירה, מטעי התמרים בעין יהב ומשק לגידול דגי נוי. לקראת סיום הביקור הצטרפה והגיעה במיוחד תת ניצב סיגל בר צבי, סגנית מפקד מחוז דרום שהבטיחה לקדם ולסייע נושאי משטרה הקשורים בתחום סמכותה.


בן פרלמן

ביקור בן פרלמן

בן פרלמן, בנם של מרק וקלייר פרלמן, ידידי הערבה מזה שנים רבות, הגיע לביקור לאחר שנתיים בהם לא ביקר בארץ.

משפחת פרלמן תרמו את הקמפוס החדש של מרכז משתלמים בספיר ובן הגיע על מנת להתעדכן מה חדש ולחשוב ביחד על פרויקטים נוספים לקידום ופיתוח.


בני שמעון

סיור השראה בנושא יזמות ופיתוח בבני שמעון

ביום שני, 2/8, נסעתי יחד עם מור זילברשטיין, מנכ"ל המועצה, נעמי בקר, מנכ"לית החברה לפיתוח ומור ממן, מנהלת "קליקת ערבה" לסיור מעורר השראה אצל חברינו מצפון, במועצה אזורית בני שמעון, מועצה המתמודדת עם שונות אנושית רחבה של יהודים ובדואים, דתיים וחילוניים, קיבוצים ומושבים.
התקבלנו בחום על ידי ראש המועצה, ניר זמיר ומנכ"ל החברה הכלכלית, דרור קראווני ונחשפנו לעשייה מבורכת המבוססת על שותפויות עיסקיות ויוזמות כלכליות שנותנות ערך לתושבים ומגדילות רווחיות לטווח הארוך. ביקרנו במבני עידן הנגב ושמענו על סל עידוד ליזמים, פיתוח יזמויות, העצמת נשים בדואיות ופיתוח מקורות תעסוקה ופרנסה עבורן. הצוות קיבל רעיונות ותובנות לפיתוח אצלנו.


פגישת בריאות

רפואה בערבה

ביום שני, 2/8 נסעתי יחד עם עירית שחר, מנהלת הבריאות לפגישה אצל חדוה אמונה, מנהלת מחוז דרום של קופ"ח כללית. שמחתי לראות כי מנהלי המחוז ואנו רואים עין בעין את מצב הרפואה באזור והודיתי לחדוה ולצוות הרפואה במחוז על הבנת ייחודיות האזור, מאמציהם לשיפור הקיים והנכונות לסייע. בכוונתנו להוביל מהלך אזורי בו מרפאת ספיר תהיה פתוחה לתושבי הערבה 24 שעות ביממה. בין השעות 07:00-22:00 מרפאה ואחות ובשעות 22:00-07:00 על ידי אחות כוננית שתהיה זמינה פיזית וטלפונית עבור מקרים דחופים. למען הסר ספק, נציין מדובר בשירות נוסף ולא במקום מרפאות היישובים. תודות רבות גם לאחיות האזור אשר מבינות את הצרכים ונותנות כתף ויד למהלך שיטיב עם כולנו.
מלבד זאת, אנו נערכים באזור למתן חיסון שלישי בהתאם לתיעדוף משרד הבריאות.


מבצע ערבה בטוחה

מבצע "ערבה בטוחה"

מבצע "ערבה בטוחה" התקיים בשבועיים האחרונים בגזרת הערבה ותמר ומטרתו סיכול הברחות בגבול ירדן וסיכול פעילות פלילית בדגש על גניבות חקלאיות לשם חיזוק ההגנה על תושבי הערבה. במסגרת המבצע הוקם מטה משותף של משטרת ישראל, שב"כ, מודיעין ומג"ב, במהלכו אותרו וחוסלו 30 חממות מריחואנה בשווי מיליוני שקלים, נתפסו 5 מסתננים באזור עין תמר, סוכלה גניבה גדולה באזור תמנע והמבצעים נתפסו.

צילום: דוברות משטרת ישראל


אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: meir@arava.co.il בכל עת ולכל עניין וצורך

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף