משולחן ראש המועצה מס' 29 - 15 במאי 2022

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון.


משולחן המועצהלתושבים שלום,

מאירועי המועצה והאזור:

קובץ שמע להאזנה >

יזמות, חדשנות ועתידנות בערבה

הבאת חדשנות והייטק לערבה היא לא פחות ממשימה לאומית לעידוד וחיזוק הפריפריה ואנו כאן כדי לעשות ולראות שזה קורה. אני רואה בהייטק דבר חשוב ומשמעותי לערבה. החשיפה לעולמות תוכן וידע חדשים וחיבור של כולנו לטכנולוגיות עדכניות ולמגמות מתקדמות בעולם, ישאירו את האזור רלוונטי. המועצה משקיעה הן בקידום התשתיות שיאפשרו פיתוח ועבודת הייטק בערבה ובמקביל יוזמת הכשרות, הדרכות ופותחת צוהר לאפיקי תעסוקה ופרנסה נוספים. בחודש שעבר קיימנו כנס חדשנות, יזמות וטכנולוגיה, בראשות שרת המדע והטכנולוגיה אורית פרקש הכהן ובהמשכו אנו עם הפנים קדימה להכשרות טכנולוגיות נוספות. הערבה מובילה את החקלאות בישראל, החקלאות תימשך כאן לתמיד אך במקביל בואו נפתח את הראש ליוזמות ורעיונות חדשים ולאפיקי פרנסה נוספים. יותר מ-200 איש השתתפו בשבוע האחרון בקורס קריפטו (מטבעות דיגיטליים). המטבעות הדיגיטליים הוא תחום מתפתח מאוד בעולם אך גם שנוי במחלוקת. אלינו הגיעו האנשים המובילים בתחום ובראשם היזם ואיש ההייטק ינקי מרגלית שלאחרונה נכנס לתחום המטבעות הדיגיטליים. המטרה היא לא המלצה לעסוק בתחום המטבעות הדיגיטליים, אלא ללמוד את התחום ולקבל כלים שיאפשרו לכל אחד לקבל החלטה ממקום מבוסס ידע.  מסלול הכשרה נוסף ניתן לנו על ידי חברת WalkMe שעשוי להתאים לרב תושבי הערבה, תנאי הסף הם קריאה וכתיבה בסיסית באנגלית. מדובר בחברה ישראלית שהנפיקה בנאסד"ק לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר. כוונתו של רפי סווירי, מייסד החברה, היא להכשיר ולהעסיק כ-100 עובדים מהערבה בשלוחה שתיפתח כאן אצלנו.  ב-12/6 נקיים ערב הסברה עם חברת WalkMe בנושא. הכשרה נוספת שמתחילה להיבנות היא בתחום הרובוטיקה בהשתתפות החברות המובילות בארץ. פרטים יפורסמו בהמשך. 

צילום: תם אלדר


איכות מים לערבה

אירוחנו את גיורא שחם, מנכ"ל רשות המים, ביום ראשון, 24/4. יחד עימו הגיעו לסיור גם המשנה למנכ"ל, זאב אחיפז, בכירי חברת "מקורות" ובהם אברום בן יוסף, סמנכ"ל הנדסה מקורות, עדי בן חמו, מהנדס מרחב דרום מקורות ואבי מלול סמנכ"ל פיתוח מקורות ואנשי התפעול והפיתוח. מדובר בסיור שנתי לבחינת סטטוס התקדמות באשר לאספקת המים באזור, מעקב אחר איכויות הביצוע והצפת תוכניות פיתוח עתידיות. גיורא שחם מסיים את תפקידו וזהו ביקורו המקצועי האחרון בערבה בכובעו הנוכחי. שחם הצהיר כי מיליארד שקל הושקעו בערבה בעשור שבין 2007-2017 שלא הניבו מים איכותיים לערבה. לדבריו, בשנת 2013 אושרה תכנית האב עם אופק לשנת 2030 שתכליתה שיפור איכויות, הגדלת היצע מים, קידוחים חדשים, מאגרים חדשים וחיבור למערכת הארצית. תוכנית המים מסונכרנת לפרוגרמת החקלאות ולפי קצב הגידול וימי שיא. צריך למצוא מקורות תקציבים מעבר למשק המים שהוא משק סגור. כל השנים התפיסה הרווחת היא שאנחנו משק סגור ואנחנו מפתחים את הבארות המקומיים. כעת, צריך כמות ואיכות לצורך גיוון גידולים. המשימה היא חיבור הצינור הדרומי באזור הסבחה מאילת. מים בכמות ובאיכות. התוכנית מדברת על 10 מיליון קוב ובקשתנו להעלות זאת ל-15 מיליון קוב.

צילומים: אוסי ניר


מינויים חדשים במועצה

גיל סלוין, המכהן ב-8 השנים האחרונות כמנכ"ל רשות הניקוז פורש לגמלאות בתום שנים רבות וטובות של עשייה ציבורית ענפה ומשמעותית במועצה, בתקופת ניהולו כמנהל פיתוח הוקם מערך התיירות האזורי, הוקם היישוב צוקים, דרך הבשמים הוכרה כאתר מורשת עולמית ועוד... גיל הוביל מגוון רחב של פרויקטים לחיזוק וקידום תחום המים והניקוז באזורנו, בין היתר הקמת מאגרי מים, תחנת שאיבה ועוד ולאחרונה גם חיבור אזור הערבה התיכונה למערכת המים הארצית. כולנו מאחלים לגיל דרך צלחה והנאה גדולה.

אורן קורין, תושב חצבה נבחר להחליף את גיל, לאחר שכיהן 4 שנים בתפקיד יו"ר הוועדה החקלאית. עופר גור, תושב פארן, נבחר להחליף את אורן וייכנס משבוע הבא לתפקיד יו"ר הוועדה החקלאית, בתקופה קריטית זו של שינויים גלובליים וכלכליים. אנו בטוחים כי אורן ועופר, יובילו ויחזקו את שני מנועי הצמיחה הקריטיים, עבור פיתוח כלכלי וכלל אזורי, תוך חיבור לשורשים, להתיישבות ולהכרה כי החקלאות ובתוכה תחום המים בעלי משמעות כבירה לעתיד הערבה. נאחל הצלחה רבה לשניים בתפקידים החדשים, הצלחתכם- הצלחתנו.


כנס עם צוות רשמת האגודות

במסגרת הכשרה מקצועית להנהגות היישובים הכוללות את מרכזי המשקים, הנהלות, ועדים ונציגי מליאה, קיימנו מפגש שני של כנס הנהלות והפעם בהדרכת האגף לאיגוד שיתופי של רשמת האגודות. תודות רבות לעו"ד אלי יניר סגן הרשמת, רו"ח אלעד חבשוש מנהל חטיבת חשבונאות ופיקוח, גב' לימור רוזנטל אחראית תחום מידע מרשם והדרכות, מר משה יהודה מפקח אזור הדרום ועו"ד אסתר כהן הסולל על הדרכות מקצועיות וקיום יום משמעותי לבעלי ובעלות התפקידים בהנהלות ובאגודות.

צילומים: אוסי ניר


משטרה בקליק

כחלק משיפור השירות, הנגשת השירות לציבור והקלה על התושב, משטרת ישראל עדכנה אפליקציה חדשה - קריאה לעזרה בלחיצת כפתור, אפליקציית "100 חירום". בעת חירום מאפשרת האפליקציה בלחיצת כפתור, חיוג למוקד החירום של משטרת ישראל. בעת ביצוע ההתקשרות, מתקבלים במוקד החירום מספר הטלפון של המכשיר ממנו מתבצעת ההפעלה והמיקום, כך תוכל המשטרה להגיב במהירות הנדרשת. כמו כן ניתן להגיש תלונה, לדווח על תאונת דרכים, לטפל בביטול דו"חות, זימון תור למשטרה ועוד...

להורדה בחינם במכשירי אייפון >> 
להורדה בחינם במכשירי אנדרואיד >> 


מפקד האוכלוסין 2022 - סופרים אותך!

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) החלה בביצוע מפקד האוכלוסין 2022 אשר יימשך עד ל-30.11.22. 7% מתושבי הערבה התיכונה נבחרו להשתתף במפקד האוכלוסין (כ-70 נציגי בתי אב) והתבקשו להשיב על השאלון המפקדי. עד כה השיבו 26 נציגים על השאלון ואנו במקום חמישי מתוך שלושים רשויות הדרום. ההשבה על שאלון מפקד האוכלוסין היא חובה על פי חוק אך גם זכות גדולה ומשפיעה. אני קורא לכל מי שנבחר להשתתף, לשתף פעולה ולהשיב לשאלון בכל דרך שתבחרו (דרך מחשב, שיחה טלפונית או ראיון פנים אל פנים עם נציגי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). התשובות שלכם יסייעו בתכנון ושיפור איכות חיינו ועתידנו.


העשרת יזמים ותיירנים בשלוש מועצות אזוריות - גזר, גליל תחתון וגולן

אנו מאמינים כי יזמות היא כלי משמעותי ומנוע צמיחה מהותי לחיזוק, קידום אזורי, פיתוח מקורות תעסוקה וצמיחה דמוגרפית. יזם נדרש לתהליך למידה מתמשך ואנו מבקשים לחזק את היזמים וליצור עבורם תהליך יזמי חוויתי שכולל העשרה בעולמות תוכן נוספים, חשיפה למרחבי למידה מגוונים, למידת עמיתים, היכרות, החלפת רעיונות וביסוס שיתופי פעולה ארוכי טווח. אנו מזמינים אתכם לקחת חלק בסיור העשרה לימודי בן יומיים בימים ראשון ושני, 29-30/5.

  • יציאה ביום ראשון, 29/5 בשעה 06:00 בבוקר מהערבה.
  • לינה בקיבוץ אורטל בגולן.
  • עלות לכל היומיים כולל אוטובוס, הדרכה, כניסה לאתרים, ארוחת ערב ובוקר, לינה ובסבסוד משמעותי = 700 ₪ לאדם בחדר יחיד או 470 ש"ח לאדם בחדר זוגי.
  • הסיור יונחה על ידי אילנית צמח, יועצת לפיתוח עסקי סטטוטורי לתיירות ועסקים במרחב הכפרי.
  • מצורף לעיונכם, מסלול ימי ההעשרה >> ייתכנו שינויים. 

התייעצות ורישום לטיול אצל: אוסי ניר, דוברת המועצה, נייד: 052-8666111, מייל: [email protected] או מירב עמית, מנהלת מחלקת תיירות, נייד: 052-8991336, מייל: [email protected]

צילום: יקב ברבדו במועצה אזורית גזר


פסטיבל על חלל בערבה

ביום חמישי, 19/5 בחניון הזיל על דרך השלום היפה, יתקיים ערב חוויתי לכל המשפחה בנופים היפים של הערבה. מוזמנים להשתתף באירועי "מיורי לבראשית", לילה עם שלל הפעלות וחוויות לכל המשפחה סביב ובחיק הכוכבים, המדע והטבע. האירוע, בהפקת מחלקת תיירות, הוא חלק מאירועי על-חלל של סל"ה - סוכנות החלל הישראלית SpaceIL ובשיתוף רשות הטבע והגנים ויהיו בו תצפיות והדרכות חווייתיות על כוכבי לכת, גרמי השמיים וקבוצות הכוכבים, צפייה בעזרת טלסקופים, סיורים ליליים, קפה תה סביב המדורה והכנת חלליות. כל זאת בחוויה מלהיבה ומיוחדת בחשכת הליל תחת שמיים זרועי כוכבים.

לפרטים נוספים ולקניית כרטיסים >>

צילומים: אריאל גולד


נחל תמר סגור למטיילים!!!

הרשות לפינוי מוקשים ונפלים במשרד הביטחון (הרלפ"מ) החלה בפינוי שדה המוקשים בנחל תמר שבערבה שצפוי להימשך מספר שבועות. מדובר באחד ממסלולי הטיול הפופולאריים ביותר בדרום הארץ, שבכל שנה פוקדים אותו רבבות מטיילים. לפני כחודש חולצו מאתר זה שתי אחיות, שסטו מהמסלול במהלך טיול משפחתי ונקלעו לאזור החשוד כממוקש. שדה המוקשים בנחל תמר משתרע על כ-76 דונמים. עד היום שחררה הרלפ"ם כ-29 אלף דונמים ברחבי הארץ, לטובת הרחבת ישובים, מיזמי תיירות, תעשיה וחקלאות.

צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון


קהילה עם שורשים 

השבוע נפתחה הכשרה למתנדבים כחלק ממערך התכניות לאזרחים ותיקים של המחלקה לשירותים חברתיים ומחלקת בריאות, בה לקחו חלק 21 מתנדבים חדורי מוטיבציה ורוח נתינה. פעילותם המבורכת תאפשר לאדם שמתקשה בתפקוד קוגניטיבי לקבל שירות בביתו. התכנית, תכשיר מתנדבים לעבודה עם אזרחים ותיקים הנמצאים בירידה תפקודית על רקע מחלות דמנציה. במסגרת ההכשרה לומדים המתנדבים על גיל הזקנה והשלכותיו, המעגלים המשפחתיים של האדם המזדקן, ומוכשרים להשתמש באופן פונקציונלי בערכות פעילות של עמותת "עמדא"- עמותה העוסקת במצבי ירידה קוגניטיבית בקרב אזרחים ותיקים- ערכות אלו מהוות בסיס שבאמצעותו ניתן לתקשר ולהנות מפעילות משותפת עם אדם עם דמנציה, שפותחה במיוחד עבורו. בני משפחה המטפלים באזרחים ותיקים תושבי הערבה עם ירידה קוגניטיבית מוזמנים לפנות לעו"ס ציפי אמבר במחלקה לשירותים חברתיים, נייד 052-5450595

צילום: ציפי אמבר


ברכות רבות לשיר צימבל מצופר, תלמידת כיתה ד'2 שזכתה השבוע בתחרות כתיבה ארצית, על סיפור שכתבה במסגרת שיעור כתיבה יצירתית אותו מנחה מחנכת הכיתה אורנה טל. תחרות הכתיבה הארצית של ילדי ישראל ע"ש הסופרת והמשוררת ריקה ברקוביץ' ז"ל מתקיימת מיד שנה (כבר 18 שנים), והיא מיועדת עבור תלמידים ותלמידות מכל בתי הספר היסודיים שבישראל. הסיפורים הרבים מאוד שנשלחים לתחרות נקראים על ידי סופרות וסופרים ומתוכם נבחרים מספר סיפורים כמספר שנותיה של מדינת ישראל, והשנה נבחרו 74 סיפורים. לקריאת הסיפור של שיר צימבל>>

 

חודש מאי הוא חודש חגיגות בר המצווה היישוביות המסכמות שנת פעילות גדושת תכנים וערכים לבני המצווה. ברכות לילדים והרבה גאווה ונחת להורים.

 

אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

מוקד 106 מועצה קו הודעות וואטסאפ: 052-5707106 ובמייל: [email protected]

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף