משולחן ראש המועצה מס' 30 - 10 ביוני 2022

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון.


משולחן המועצהלתושבים שלום,

לפני שלושה שבועות נפרדנו בעצב גדול ובצער רב מטלי שפי ממושב פארן שנפטרה בדמי ימיה בתום מאבק במחלה קשה. טלי נולדה בשנת 1955 ברמת גן. בנערותה עברה לרמת אביב ולימים התאהבה ברעיון הקיבוצי והגיעה לגרעין נחל בקיבוץ אלומות, שם הכירה את שפי שהיה חבר גרעין בוגר יותר. בשנת 1975 נישאו ובשנת 1979 הגיעו למושב פארן. תנחומינו לבעלה יעקב ולילדיה רעות, חן, איתמר, עמיחי, יובל ובני משפחותיהם. לקורות חייה של טלי שפי>>

 

מאירועי המועצה והאזור:

פגישה עם שרת התחבורה

שרת התחבורה, מרב מיכאלי, פרסמה הצהרה ברורה וחד משמעית על שדרוג כביש 90 לכל אורכו!!!!

קיימתי פגישה פורייה ומוצלחת עם שרת התחבורה מרב מיכאלי לאחר הצהרתה. בישיבה, בה השתתפתי יחד עם מור זילברשטיין, מנכ"ל המועצה, עלו מספר נושאים על הפרק, בראשם, כמובן, הרחבת כביש הערבה. אני מרוצה מהחלטת שרת התחבורה מיכאלי, ניסים פרץ מנכ"ל נת"י (חברת נתיבי ישראל) ומנכ"ל הרלב"ד (הרשות לבטיחות בדרכים) ד"ר ארז קיטה לסלילת כל 120 ק"מ של כביש 90 האדום, בחלוקה לחמישה מקטעי ביצוע, במטרה לאפשר חלוקת עבודה בין כמה קבלנים. שרת התחבורה, ומנכ"ל נת"י, מקבלים את עמדתנו שיש לשקול התחלת סלילת הכביש מצומת הערבה, דרומה, וככל הנראה יצא על מקטע זה המכרז הבא של משרד התחבורה. גם בנושאים הנוספים התקדמנו משמעותית מול השרה שביקשה ממנכ"ל נת"י להציב תאורה ולהקים מדרכות לאורך כבישי הגישה ליישובים. כמו כן, סוכם עם מנכ"ל הרלב"ד כי יגיע לסיור מקצועי בערבה. אני מודה מאוד לשרה מיכאלי, על שהתפנתה מעיסוקיה להיפגש ולסייע לערבה בנושא האקוטי של כביש 90, למנכ"ל נת"י ניסים פרץ ולמנכ"ל הרלב"ד ד"ר קיטה, על ההבנה העמוקה בצרכים המיידיים של תושבי הערבה, בהרחבת כביש 90, כמו גם לח"כ מאיר יצחק הלוי, יו"ר שדולת אילת והערבה שלא נתן לנושא לרדת מסדר היום הבוער. כולי תקווה כי נחזה במעשים בזמן הקרוב בכדי למנוע עוד קורבנות על כביש הערבה האדום מדם. קישור לדברי השרה מירב מיכאלי ב-6/6 >>

במקביל לפעילות זו, תושבי האזור התגייסו והקימו ועד פעולה שהפעיל לחץ תקשורתי נוסף תודות רבות לחברי ועד הפעולה על עשייתם.

צילום: אלעזר סלע "ריפבליק יועצים"


מסלולי הכשרה לקריירה מרתקת בעולם ההייטק

קורס קריפטו, אירוח חוקרים מאוני' MIT ומפגש חשיפה לפעילות חברת ההיטק WalkMe הם חלק מפעילויות המועצה ויוזמותיה לגיוון מקורות פרנסה ותעסוקה

אנו פועלים במלוא המרץ והנחישות להביא הייטק, חדשנות וטכנולוגיות מתקדמות לערבה. בהמשך לכנס חדשנות ויזמות שקיימנו לפני כחודש, יזמנו הכשרה מעשית בתחום המטבעות הדיגיטלים. במסגרת זו, של השקעה בקידום טכנולוגיות והייטק להמונים, יגיעו בסוף החודש חוקרים מאוניברסיטת MIT בארצות הברית לביקור במו"פ. בנוסף, ביום ראשון, 26/6 בשעה 17:30 אחר הצהריים נקיים באולם רוזנטל מפגש חשיפה לפעילות חברת WalkMe שמגיעה לערבה, עתידה לפתוח שלוחה בערבה ולהעסיק כ-100 עובדים מהערבה. החברה מציעה מסלולי הכשרה לקריירה מרתקת בעולם ההייטק כאשר תנאי הסף הם קריאה וכתיבה בשפה האנגלית. מהחברה יגיעו רועי הלוי, סמנכ"ל מותג ועיצוב מוצר, מאור עזר, סמנכ"ל בכיר שיווק, אשר יפתחאל, מנהל שיווק ונופרי לב ארי, מנהלת מסע משתמש. המפגש ללא עלות ואינכם מתחייבים למאומה. בואו לפתוח את הראש לרעיונות חדשים. קישור לרישום לכנס>>

ובהמשך, בחודש אוגוסט יתקיים כנס רובוטיקה. כוונתנו היא לחשוף אתכם לאפשרויות ורעיונות חדשים, ליצור שינוי, חזון חדש ואופק תעסוקתי, ומתוך השפע המוצע, תחליטו אתם מה מתאים לכם יותר, למה אתם מתחברים, איזה כיוון מושך אתכם. היו ערים לפרסומים השונים. חשוב שתגיעו לשמוע!


חיזוק הבריאות בערבה

אושרה משמרת שלישית של מד"א והמשמעות היא שירותי מד"א 24 שעות ביממה

בשורה מרגשת ומשמחת במיוחד מרב מגן אלי בין, מנכ"ל מד"א שהגיע לביקור בערבה. בפגישה שהתקיימה עימו, אושרה לנו תוספת משמרת שלישית (לילה) של מד"א שתתחיל לפעול מה-30/6. המשמעות היא שירותי מד"א 24 שעות ביממה (הכוללים אמבולנס ואנשי צוות רפואי). תודה רבה למנכ"ל מד"א ולצוותו על הבנת הצרכים המיידיים של הערבה, הפנמת מורכבות החיים בערבה לצד כביש 90 המסוכן וההישענות על מתנדבי מד"א לכל קריאה. תודות גם לח"כ יעל רון שסייעה לנו ולעידית סילמן, יו"ר ועדת הבריאות וכמובן למשפחת אביבי מעין יהב. הזדמנות נוספת להודות ולהוקיר את מתנדבי מד"א הנהדרים שלנו, מכלל הישובים בערבה התיכונה, המעניקים מזמנם ואהבתם לטיפול בזולת בכל שעות היממה. 


מכשירים שטחים לקליטה

עבודות הכשרת שטחים החלו השבוע בערבה

השבוע החלו עבודות להכשרת שטחים המבוצעות על ידי קק"ל, לטובת קליטת משפחות חדשות בערבה. המושב הראשון בו התחילו העבודות הוא פארן ובהמשך יבוצעו ביתר היישובים. בהצלחה!

צילום: עופר גור


פיתוח יזמות אזורית

ארבעים יזמי הערבה ותיירניה חזרו מסיור בן יומיים בגזר, גליל וגולן וחזרו עם שפע רשמים ותובנות להמשך פיתוח יזמות בערבה

יזמות, מקצועיות, מצויינות ואיכות לצד חיבורים, קהילה, אנשים שיתופי פעולה ועוצמת הביחד. ערכים אלו הם נר לרגלנו ואנו מבקשים לקדמם ולמנפם בראייה אזורית. השבוע יצאנו עם ארבעים יזמים, תיירנים וחקלאים לסיור לימודי בן יומיים בשלוש מועצות אזוריות, גזר, גליל תחתון וגולן, שמטרתו הייתה חשיפה, היכרות ולמידה כיצד עובדים עסקים דומים במרחבים מקבילים בארץ. נפגשנו עם ראשי הרשויות האזוריות, רותם ידלין, ראש המועצה האזורית גזר וחיים רוקח, ראש המועצה האזורית גולן לשיח על אתגרים, התמודדויות וכיווני פיתוח ויזמות ברמת האזור והכרנו עסקי תיירות, חקלאות וחדשנות. תודות רבות לאילנית צמח, מנהלת תיירות גזר, יועצת לפיתוח עיסקי סטטוטורי לתיירות ועסקים במרחב הכפרי, שהנחתה וליוותה את הסיור וכמובן למחלקת תיירות ערבה.


אלופי הכדורסל

שחקני הכדורסל מכיתות ז'-ח' הוזמנו אליי לשיחה לאחר נצחונם

לאחר שהוכתרו כאלופי הנגב, הזמנתי אליי לפגישה ושיחה את שחקני הקבוצה, תלמידי כיתות ז'-ח' יחד עם מאמן הקבוצה יקי ומנהל מחלקת הספורט יוסי לין. ברכתי את השחקנים הצעירים ואמרתי להם כי הצלחת הקבוצה הינה תוצאה של התמדה באימונים, עבודה מקצועית של מאמנים מקצועיים ואנשים טובים עם לב ענק שאוהבים את הספורט, מעודדים ותומכים בחינוך להתמדה, מקצועיות ומצוינות. זהו הישג שאינו מובן מאליו באזור קטן כשלנו, בו מעט ילדים, יחסית לישובים האחרים במחוז הנגב לוקחים את אליפות מחוז הדרום, אחרי ניצחונות מול האגודות הגדולות כמו באר שבע, אילת, ערד, דימונה ועוד... כל הכבוד וכולנו גאים בכם מאוד.


פגישה עם תושבי פארן

נפגשתי במושב פארן עם אנשי הגיל השלישי 

הוזמנתי לפגישה בפארן עם אנשי הגיל השלישי לשיחה על המושב, על פיתוח עתידי, על מצב החקלאות. סקרתי בפניהם את פעילות המועצה בחודשים האחרונים ושמעתי מהם על הצלחות ואתגרים. בקרוב נתאם מפגשים עם התושבים בשאר היישובים.


מוכנות לחירום - תרגיל רעידת אדמה

המועצה תורגלה על ידי פיקוד העורף בנושא מוכנות לתרחיש רעידת אדמה

במסגרת אימון שנתי לרשויות, התקיים אימון פיקוד העורף ומשרדי ממשלה למועצה האזורית בראשות אלוף משנה (מיל') שמוליק יחזקאל, מפקד נפת אדום של פיקוד העורף, סגן אלוף (מיל') מרדכי חרמוני, קצין אוכלוסייה נפת אדום וסרן אריה ניסנבלט, מפקד היקל"ר (יחידת קישור לרשויות). כמו כן הגיעו נציגי משרד החקלאות, רשות המים ומשרד הפנים. לאחר סקירה מעמיקה אך גם ומטרידה ומפחידה על איומי הסייבר בעולם, עברנו לתרגל את תרחיש הייחוס בערבה הקשור באירועי רעידת אדמה. תרגלנו את הפעולות המועצתיות הקשורות באספקת מזון, תרופות, מים דלק, הסברה לציבור וכן טיפול בנפגעים ופינוי מהריסות. אנו רואים ברכה גדולה באפשרות לתרגל באופן שוטף, לשייף יכולות ולהציף פערים. אנו מודים לצוות המקצועי של פיקוד העורף ומשרדי הממשלה על שיתופי הפעולה, ההכשרה וההדרכה. וכמובן... שלא נזדקק.


פסטיבל על חלל בערבה

כ-70 משתתפים באירוע "על חלל" בחניון הזיל בהפקת מחלקת תיירות

האירוע הופק יחד עם סוכנות החלל ורשות הטבע והגנים (רט"ג) בו נהנו המשתתפים מפעילות אסטרונומיה, חלל ושטח באחד מאתריה היפים של הערבה לצד תאורה מיוחדת ומרהיבה.

צילומים ותאורה: דורון בנציוני צוקים


כבוד לחני ארנון ולכולנו

חני ארנון תקבל ד"ר של כבוד מהאוניברסיטה בתאילנד

חני ארנון, המנהלת את מרכז משתלמים מזה 25 שנים התבשרה בידיעה מרגשת במיוחד. נשיא מועצת האוניברסיטה בתאילנד בתחום החינוך המקצועי החקלאי התאי, מבקש להעניק לה תואר דוקטור לשם כבוד לפילוסופיה בחקלאות מהוד מלכותה הנסיכה התאית בטקס הסיום בספטמבר השנה. התואר המכובד ניתן לחני על תרומתה רבת השנים לאוניברסיטה ולסטודנטים. ברכות חמות לחני, אנו גאים בך על עשייתך המבורכת לטובת האזור כולו וסבורים שאין בחירה ראויה מזו.

צילומים: באדיבות מרכז משתלמים


בוגרים עם תעודות

מחזור נוסף מגיע לסיומו, תלמידי י"ב נפרדים מבית הספר

כמיטב המסורת גם הפעם נפגשתי עם בוגרי י"ב, רגע לפני צאתם לעולם הגדול. שמחתי לפגוש נערים ונערות איכותיים שיוצאים למכינות, שנות שירות, שירות לאומי וגיוס משמעותי. שוחחנו על מסגרת בית הספר, רובם ככולם ציינו את היחס האישי ההדוק והליווי הצמוד לו זכו מסגל בית הספר התיכון ולצד זאת ציינו את רצונם בהכשרה מעשית לחיים כמו חינוך פיננסי, שיעורי רטוריקה, תכני אקטואליה, לימודי ערבית ותגבור אומנויות. בהצלחה רבה לתלמידים בבגרויות הקיץ וכמובן בהמשך הדרך, צאתכם לשלום והכי חשוב שימרו על עצמכם וחיזרו הביתה בשלום. הרבה נחת להורים ותודות רבות לסגל המורים, לצוות ניהול בית הספר בראשות מנהלת בית הספר, דיתה בראונשטיין ולמחלקת החינוך, אלעזר פויכטונגר ואפרת שחר. אנו כאן במועצה עומדים לשירותכם ולרשותכם בכל עת ולכל צורך.


ישיבת הועדה החקלאית

ישיבת ועדה חקלאית ראשונה מאז כניסתו של עופר גור לתפקיד יו"ר ועדה חקלאית

עופר סקר את תחומי העיסוק של הועדה החקלאית בנושאי שולחנות מגדלים, עובדים זרים, ביטוח אשראי לאור המציאות המורכבת ברוסיה, סניטציה, התארגנות שיווק, הכשרות, מועצת הצמחים כולל תחום המים בו עומד לטפל. בין היתר דנו בסוגיות הבוערות של מציאת אלטרנטיבה לכוח אדם וביטוחי האשראי לייצוא לרוסיה. אנו מצפים לשותפות ולשיתופי פעולה מקדמים ובתוך כך אנו מקדמים את תוכנית החקלאות שהוגשה לשר ולמנכ"לית.


כנר על הגג

מופע מרהיב של תלמידי כיתה ח' במסלול האנטרופוסופי

תלמידי כיתה ח' במסלול האנטרופוסופי בקריית החינוך "שיטים" העלו ביום חמישי (26/5) את ההצגה "כנר על הגג" על פי סיפורו של שלום עליכם והכול בהפקה מקומית כולל התנועה, המוזיקה, התלבושות והתפאורה. התלמידים ריגשו את כולנו ביכולות ביצוע ומשחק מדהימות ברמה הגבוהה ביותר שיש. כל הכבוד לתלמידים, למורים ולהורים ולמחנכת הכיתה גומר להב ביגר.


חקלאות פוגשת יזמות - מסע חקר בערבה

מוזמנים לצאת למסע ייחודי בן שלושה עד חמישה ימים, המשלב בין מלאכת החקלאות הקדומה לעבר לעתיד והקידמה.

מסע החקר הוא תולדה של שיתופי פעולה מוצלחים בין החווה ללימודי מדע, חקלאות וסביבה, רשת בתי הספר "אדם ואדמה" ובמהלכו ייקחו המשתתפים חלק פעיל במחקר ופיתוח חקלאי בערבה, ילמדו אודות אתגרי החיים בתנאי קיצון ואודות קהילת הערבה שמגשימה את חזון הציונות הלכה למעשה. לפרטים נוספים ניתן לפנות לרחל הר אבן בנייד: 050-6380102


הקיץ בפתח ואיתו מתעוררות חיות הבר הארסיות. לאחרונה הוכשו מספר ילדים על ידי נחשים, חלקם ארסיים והובהלו לטיפול מציל חיים בבית חולים. היו עירניים, הקפידו על ההנחיות וההמלצות ובכל מקרה של חשש להכשה/עקיצה, יש להתקשר בהקדם למד"א 101

אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

מוקד 106 מועצה קו הודעות וואטסאפ: 052-5707106 ובמייל: [email protected]

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף