משולחן ראש המועצה מס' 32 - 08 ביולי 2022

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון.


משולחן המועצהלתושבים שלום,

לפני מספר חודשים קיבלה ממשלת ישראל, בהובלת שרת הפנים איילת שקד, החלטה על הרחבה וחיזוק ההתיישבות בנגב ובמסגרת זו הקמה של יישובים חדשים, בהם עיר אובות אצלנו בערבה. בתוך כך, קיבלנו פנייה מחברי גרעין הראל, לבוא ולהתיישב בערבה. 

אני מכיר את חברי הגרעין עוד מתפקידי בתנועת המושבים. שמעתי עליהם טובות וקיבלתי המלצות מרבים ביניהם דני קריצ'מן, לשעבר יו"ר החטיבה להתיישבות, אברהם דובדבני, יו"ר קק"ל, מאיר יפרח, שכיהן כסגן ראש מועצת אשכול ועבד עימם במשך שנים. מי שפגש את חברי הגרעין, התרשם כי מדובר במשפחות איכותיות שמטרתן להתיישב כקבוצה, להשתלב באזור ולהקים יישוב במדינת ישראל, על ערכי חלוציות, ציונות ואהבת הארץ, ממש כמו פעם. קיימנו במליאת המועצה מספר דיונים מעמיקים, בהשתתפות גורמי חוץ רלוונטיים, בנוגע להקמת מחנה זמני בעיר אובות וקליטת משפחות מגרעין הראל במחנה הזמני. אנו מאמינים כי קידום ההתיישבות במתחם, יביא לפיתוח מואץ שלו ולהקמת התשתיות ביישוב הקבע בזמן קצר. במסגרת הליך זה פגשנו במליאת המועצה מספר משפחות מהגרעין, ערכנו סיור בהשתתפות כל מנהלי המועצה, ביישוב צוחר במועצה אזורית אשכול, בו הגרעין מתגורר כיום, שוחחתי עם שרים העוסקים בהתיישבות ועם נציגי קק"ל, ניתן מענה מקיף לשאלות חשובות שהועלו על ידי חברי המליאה ובסופו של דבר התקבלה החלטה במליאת המועצה על קידום הקמת המחנה הזמני בעיר אובות. להלן עיקרי הסיכומים (כתובים וחתומים) שהושגו בעניין מול משרד השיכון, החטיבה להתיישבות וחברי הגרעין:

  • לחברי גרעין הראל אין "בלעדיות" בקליטה ביישוב הקבע והקליטה תיערך בהתאם להוראות החוק במסגרת וועדת קבלה אזורית פתוחה לכל מבקש. בוועדה זו יהיה רוב לנציגי המועצה והחטיבה להתיישבות. בשום מקרה, יישוב עיר אובות לא שייך לגרעין הראל והם יהיו חלק מבין 500 המשפחות שיתגוררו בישוב.
  • עם סיום הקמת התשתיות לעיר אובות, המועצה והחטיבה להתיישבות יחליטו על עתיד המבנים והשימוש שיעשה בהם. תושבי עיר אובות במחנה הזמני יעברו ליישוב הקבע.
  • התושבים במחנה הזמני ישלמו ארנונה למועצה, כשאר תושבי המועצה והמועצה תעניק להם שירותים מוניציפאליים כפי שהיא מספקת לייתר היישובים. המועצה לא תידרש להוציא מתקציבה כספים כלשהם להקמת המחנה הזמני.
  • הפתרון להתיישבות הקבע של משפחות הבדואים אפשרי אך ורק במסגרת היישוב עיר אובות והתוכניות עליהן אנו עובדים יכללו מתן מענה לסוגייה זו. אנו בקשר עם משפחות הבדואים והם מעודכנים בנושא.

אני מבקש להודות לחברי מליאת המועצה על הדיון המעמיק בסוגיות השונות ועל קבלת ההחלטה החשובה שמשמעותה המשך פיתוח הערבה ואיכלוסה. כמו כן מבקש להודות לאברהם דובדבני (דובדב), יו"ר קק"ל, לירון אוחיון, מנהל מפ"ק קק"ל, לאסנת קימחי, סמנכ"לית פיתוח הכפר במשרד השיכון, ליהודה אבני, מנהל מחוז דרום בחטיבה להתיישבות ולרוני פלמר, מנכ"ל תנועת אור, על הירתמותם לנושא וסיועם. בשבוע הבא יתקיים ביקור של מרכזי משקים ויושבי ראש הנהלות וועדים אצל חברי הגרעין ביישוב צוחר ומפגש עימם לשיחה והיכרות מעמיקים יותר.

מאירועי המועצה והאזור:

חוקרים מאוניברסיטת MIT

חוקרים מאוניברסיטת MIT ביקרו במו"פ

במסגרת תוכניות גדולות לפיתוח ואקדמיה בערבה, שמחנו לפגוש חוקרים מאוניברסיטת בוסטון, MIT, שהגיעו להתרשם מהעשייה שנעשית במו"פ שלנו. החוקרים הגיעו בתיווך היזם והמשקיע ינקי מרגלית ונפגשו עם היזם רן אפשטיין ממושב חצבה, אילון גדיאל, מנהל המו"פ וצוות חוקרי המו"פ. אנו בוחנים שיתופי פעולה.

צילום: אילון גדיאל


מפקד האוכלוסין 2022

43 נציגי בתי אב בערבה, המהווים 63% מאוכלוסיית המדגם בערבה, כבר השיבו לשאלון המפקדי של הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס)

מפקד האוכלוסין 2022 צפוי להימשך עד סוף חודש נובמבר. 7% מתושבי הערבה התיכונה (כ-70 נציגי בתי אב) נבחרו להשתתף במפקד והתבקשו להשיב על השאלון המפקדי. מתוך ה-70 כבר השיבו 43 נציגים. ההשבה על שאלון מפקד האוכלוסין היא חובה על פי חוק אך גם זכות גדולה ומשפיעה. אני קורא לכל מי שנבחר להשתתף, לשתף פעולה ולהשיב לשאלון בכל דרך שתבחרו (דרך מחשב, שיחה טלפונית או ראיון פנים אל פנים עם נציגי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). התשובות שלכם יסייעו בתכנון ושיפור איכות חיינו ועתידנו.

קישור לשאלון המפקדי >>


מפגש תיירנים

כ-60 מתיירנים האזור התכנסו לסיור במרכז למצויינות שחייה בערבה ולמפגש תיירנים.

סיור מודרך נערך לתיירני הערבה במרכז החדש למצוינות בשחייה על שם אוולין ליפר גרוס, בספיר. המבנה הוקם בזכות תרומת משפחת ליפר ו-JNF ארצות הברית. המרכז החדש, שנמצא בקריית הספורט בספיר מצויד במתקני ספורט בתקנים בינלאומיים, אשר כבר מושכים אליהם קבוצות ספורט למחנות אימונים. במפגש שוחחנו על החיבור המתבקש של תיירות וספורט, סיור היזמים המוצלח שהיה בצפון הארץ, כמו גם רעיונות לפיתוח וקידום ושיח עמיתים. תודה רבה למחלקת תיירות, למרב עמית ונעמי בקר על היוזמה למפגש התיירנים, ליוסי לין ויונתן נריסנה על האירוח והפעילות הענפה במרכז השחייה וללי אזולאי בעלת קייטרינג "אוללה" על התקרובת המשובחת.

צילום: יונתן נריסנה


אירועי לילות לבנים

ארבעה סופי שבוע של אסטרונומיה, הנאה וכיף, בהפקת מחלקת תיירות

הלילות הנעימים של הערבה והשמיים הנקיים ממוקדי תאורה מזמינים טיולים מופלאים לאור ירח וכוכבים. גם השנה יתקיימו אירועי לילות לבנים בערבה בהפקת מחלקת תיירות. בחרו את סוף השבוע שלכם, העבירו לחברים, אורחים תיירים והזמינו מקומות. ואז רק נשאר להמתין לחוויה... תושבי הערבה יהנו ממחיר מוזל. 

לפרטים והזמנת כרטיסים >>

אימון ותירגול חירום

מחלקות הבריאות והביטחון במועצה יחד עם מד"א דרום, ערכו יום אימון לתושבי הערבה, מתנדבי חירום והצלה במד"א ולקצינים וחיילים מטנ"צ (טיפול נמרץ צבאי) חטיבת יואב ותאג"ד גדוד ברדלס, התופס קו בערבה.

במסגרת האימון התקיימו הרצאות של בכירים במד"א דרום, מתנדבים ותיקים וכן נערך תרגול במענה רפואי ומציל חיים בחירום-החייאה, עירוי, זיהוי מצב פצוע או מטופל, בדיקות בשטח, לקיחת מדדים ועוד. הערבה רחוקה מאוד ממרכזי הרפואה בארץ, והמתנדבים שלנו, חיוניים להצלת חיים ומתן טיפול בשעת חירום, לא רק עבור תושבי הערבה אלא לכלל תושבי ישראל, מטיילים, חיילים, נהגי משאיות ואוטובוסים, הנוסעים על כביש 90 האדום ולצערנו מעורבים בתאונות רבות וזקוקים לטיפול חירום מידי בשטח והצלת חיים. הראשונים שמגיעים לכל אירוע הם תמיד מתנדבי ומתנדבות מד"א מהערבה ומתנדבי יחידת חילוץ ערבה. התנדבות היא כולה עשיית הטוב והענקת הזמן הפנוי שיש לאדם, לאחר עבודה, בזמן לעצמו ומשפחתו, או למחויבויות היום יום שלו- שהוא מפנה בנתינה לזולת, ללא תמורה, ובנוסף גם מתמיד בהתנדבות זו שאינה חד פעמית, אלא חלק מאורח חיי המתנדבים והמתנדבות. הבחירה לצאת ולסייע לאחר אינה ברורה מאליה. זו גדולה עצומה בעיני.

אני מודה בכל ליבי, למתנדבים ולמתנדבות שלנו בערבה ומעריך את פעולתם יום יום, שעה שעה. תודה ליזמי האימון וכן לקצינים ולחיילים הצעירים שבחרו לעסוק בהצלת חיים ומתן מזור לחולים ומקווה כי הכול יישאר בגדר תרגול ולא תצטרכו להפעיל אותו בשטח בתאונות ופציעות. זו גם הזדמנות להודות שוב למנכ"ל מד"א אלי בין על שאפשר שירות לאמבולנס 24 שעות ביממה לתושבי הערבה. תודה לעירית רווה-שחר, מנהלת מחלקת הבריאות ואורי לב, קב"ט המועצה, ממארגני האימון שדאגו שלכל מתנדב יוענק שי תודה, שגם יהיה שימושי, מספריים מיוחדים לחיתוך מרקמים קשים באירועי חילוץ והצלה (חגורות הצלה, כריות אויר וכד'), תודה גם לאלי שריקי, מנהל מד"א ערבה ולפרמדיק דני אביבי מעין יהב.

צילומים: אורי לב


הנחת אזרח ותיק

כדי להקל על אוכלוסיית האזרחים הותיקים באזור, המועצה מזינה אוטומטית הקלת ארנונה בגובה 25%.

המועצה מזינה הנחת ארנונה אוטומטית (בגובה של 25%) לאזרחים ותיקים הזכאים להנחה על פי רשימות שהתקבלו מביטוח לאומי ומייתרת עבורם את הצורך וההכבדה שבמילוי ניירת והגשת טפסים רלוונטים כל שנה. אין בכך צורך יותר. יתרה מכך, תינתן הנחת ארנונה בהתאם לזכאות גם במהלך השנה.

מוזמנים לפנות למחלקת הגבייה בטלפון: 08-6592213 או במייל: [email protected] ולמזכירות המועצה בטלפון: 08-6592206/7 לכל הסבר נוסף. 

להסבר נוסף על הנחת ארנונה לאזרח ותיק>>


שירותי רפואה לחיילי הערבה

שיפור נוסף לחיילי הערבה המשרתים בחובה ובקבע. יינתנו שירותי רפואה גם בבהל"צ, מרחק של 40 דקות נסיעה (במקום שעה וחצי)

המרפאה הצבאית האזורית (מרפ"א) נמצאת בבהל"צ, בית הספר להנסה צבאית שנמצא בצוקי עובדה, מרחק 40 דקות נסיעה מאיתנו. המרפאה עברה שיפוץ נרחב, נוספו שירותי רופאים מומחים, הורחבו שעות הפעילות והונגשה שיטת זימון התורים. ניתן לקבוע תור דרך אפליקצית זימון תורים (דרך האיזור האישי באתר צה״ל), מוקד מקול הלב *6690 או בנייד (ניתן גם בהודעת וואטסאפ) 052-3817083

לנוחיותכם, מצורף קובץ המתעדכן מפעם לפעם על ידי צוות המרפאה הצבאית בו מפורטות שעות הפעילות והתאריכים של כלל השירותים המוצעים במרפ״א, לפיו ניתן לקבוע תור>>

מודגש ומובהר כי חיילי הערבה יכולים לקבל טיפול רפואי גם במרפאת החטיבה הצבאית שליד עין יהב, בכל בעיה דחופה בסופי השבוע בהם חיילנו מגיעים לערבה ובמידת הצורך ניתן לפנות ולהיעזר באורי לב, קב"ט המועצה, בנייד: 052-3665928. תודה רבה לאורי על זמינותו ונגישותו לחיילי הערבה היקרים שלנו. כלל לא מובן מאליו.


מגיפת הקורונה

לפי דיווחים ועדכונים נראה כי הקורונה מרימה ראש מחדש. עקב עליה בתחלואת הקורונה אנו מרחיבים את ימי הדיגום החל משבוע הבא:

בדיקות pcr: יתקיימו בימי שני בין השעות 07:00-07:30 במרפאת ספיר, מיועד למבוטחי קופ"ח כללית (הוצאת הפנייה באופן עצמאי). 

בדיקה מוסדית אנטיגן: יתקיימו בימי רביעי בין השעות 08:00-10:00, בתחנת מד"א החדשה, מיועד לכל קופות החולים וחיילים. ללא עלותו אין צורך בהפנייה או קביעת תור.

חיסונים לקורונה: יתקיימו בימי שלישי בין השעות 09:00-10:00 במרפאת עידן, לילדים מעל גיל 5 ואילך. הרשמה במרפאות, טלפונית דרך מוקד כללית 2700* או דרך האתר ואפליקציית כללית.

אנא שימרו על ההמלצות ובהן:

* עטיית מסיכות במרחבים סגורים ובפרט בעת התקהלויות. העדיפו מפגשים באויר הפתוח

* השלימו מנת חיסון רביעית (לאוכלוסייה זכאית שטרם חוסנה) ולכו להתחסן

* היו ערניים לתסמינים, במידה ומופיעים

מידע על מתחמי בדיקות קורונה של פקע"ר ברחבי הארץ>> 

בריאות לכולנו!


לסיכום, מזכירים לכם ולכן כי בשעות שבהן מרפאות היישובים סגורות, מרפאת המשך בספיר מתגברת מענה רפואי מרכזי בכל יום ראשון עד חמישי רצוף עד 24:00 (12 בלילה) ובימי שישי ושבת משעה 08:00 עד השעה 16:00. טל' 08-6592217. בנוסף ולפי הצורך ניתן לפנות גם לפרמדיק כונן טלפוני מ-24:00 בלילה ועד 08:00 בבוקר 052-5450777. "קו ערבה" יעוץ טלפוני דרך מוקד כללית (רפואת משפחה, ילדים ועור) 03-5688550 ומד"א 101 במקרי חירום והצלת חיים, 24 שעות ביממה. הקליקו לפירוט זמני פתיחת המרפאות >>

אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

מוקד 106 מועצה קו הודעות וואטסאפ: 052-5707106 ובמייל: [email protected]

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף