משולחן ראש המועצה מס' 33 - 29 ביולי 2022

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון.


משולחן המועצה

לתושבים שלום,

נפרדנו בצער רב מעפרה קיסוס חברת מושב פארן שנפטרה ממחלה קשה. עפרה נולדה בשנת 1951 בבית יצחק שבשרון. התגייסה לצבא בתפקיד מקפלת מצנחים שם הכירה את יוסי שהיה מדריך צניחה. השנים התאהבו ובשנת 1971 כשהם בני עשרים התחתנו ועברו לגור בקיבוץ ברעם, שם נולדו יפתח, עומרי ומאיה. ביולי 1982 בעקבות המצב הבטחוני והרצון בעצמאות, החליטו עפרה ויוסי לעזוב את הקיבוץ ולעבור למושב פארן, שם הקימו משק חקלאי וגידלו בשדות מלונים, עגבניות, גזר, שום, פלפלים ואף תמרים. בשנת 1989 נולדה בת הזקונים מור. עפרה אהבה לטייל בכל העולם, ליוותה את יוסי בכל הופעות המקהלה וזכתה להיות סבתא במשרה מלאה לתשעה נכדים. תמיד דאגה לשמור, לטפל ולפקוד כל אירוע וטקס. תנחומינו לבעלה יוסי ולילדיה יפתח, מאיה, עומרי ומור ובני משפחותיהם. יהי זכרה ברוך! 

לקורות חייה של עפרה קיסוס >>

מאירועי המועצה והאזור:

ושוב נצאה אל הדרך...

תחילת שתילות במושבי הערבה.

כמו בכל שנה, בכל תחילת עונה גם הפעם מקווים לטוב. מעל 600 משקים חקלאיים, 10,000 דונם מטעים רובם המכריע תמרים, 20,000 דונם ירקות ופרחים, מתוכם 8,000 דונם פלפל.
האתגרים הגדולים השנה הם בענף התמרים ובפלפל, שסופגים ירידה במחיר הריאלי, המעבר לגידולים חדשים כמו מטעים וכן אתגר שילובם של חקלאים צעירים שנקלטים בישובים החקלאיים בערבה. דרך צלחה לכולנו, שפע ופרנסה טובה.

צילום: עמיחי שיר, פארן


חזון תיירות ופיתוח הנגב והערבה

מצורף לעיונכם סרטון הסברה של משרד התיירות לחזון הנגב והערבה 2030>>
הזדמנות להתרשם מהפוטנציאל התיירותי האדיר בנגב ובערבה ולחשוב על יזמויות ומיזמים אישיים שלכם לפיתוח האזור. המועצה רואה בתיירות ויזמות מנוע צמיחה משמעותי וקוראת לכם לבחון כניסה לתחום. המתעניינים מוזמנים לפנות לגלי כהן, מנהלת פיתוח ויזמות, לקבלת פרטים ועזרה 054-4265265, [email protected]


פרויקט "אפשרי בריא" למען קידום אורח בריא לתושבים

המועצה האזורית זכתה בתעודת הוקרה מטעם משרד הבריאות על הכרה ועמידה בתנאי תוכנית "אפשרי בריא" למען קידום אורח חיים בריא, חיסכון ואיכות הסביבה בערבה.

המועצה האזורית משתתפת בפרויקט "אפשרי בריא" מטעם משרד הבריאות ונציבות שירות המדינה מזה ארבע שנים, שתכליתו קידום בריאות התושבים והעובדים ושיפור איכות חייהם במגוון רחב של תחומים כגון: פעילות גופנית, תזונה בריאה, מניעת עישון, חוסן נפשי, קיימות ושמירה על הסביבה.
אנו פועלים, בין היתר, באמצעות פיתוח והפעלה של תוכניות מגוונות ומותאמות לאופי המועצה, הן במערכות השונות: חינוך, בריאות, רווחה, גיל שלישי, מרכז קהילה והן בקהילה ובישובים לכלל האוכלוסייה ולקבוצות יעודיות (גיל-רך וילדים, נוער, מבוגרים, גיל שלישי, נשים ועוד), עיצוב סביבת עבודה המאפשרת הרגלי אכילה בריאים יותר ותומכת באיכות הסביבה. הטמעת המדיניות החדשה אותה מקדמת המועצה, ליצירת תרבות ארגונית תומכת בריאות וסביבה, תפעל השנה בשני מישורים עיקריים:

* כיבוד ושתייה בריאים וקידום ערכי איכות הסביבה כמו חיסכון, מעבר לשימוש בכלים רב פעמיים.
* שימוש בחומרי ניקיון ידידותיים לסביבה ככל שניתן ומעבר לשימוש בחומרי נייר וציוד ממוחזר.

יחד, בשילוב כוחות, ניצור לעצמנו סביבת עבודה נעימה ובריאה יותר. 
תודה רבה לעירית שחר-רווה, מנהלת הבריאות במועצה על הובלת הפרוייקט והמחוייבות ליישומו למען בריאות ושיפור איכות חיי כולנו.


מסלולי הכשרה של חברת התוכנה WalkMe

חברת התוכנה ווקמי התחילה השבוע את מסלולי הכשרה בערבה

השבוע התחילה ההכשרה הראשונה למסלולי הייטק על ידי חברת התוכנה ווקמי וזאת, בהמשך לכנס שהתקיים בסוף חודש יוני. בתום הכנס נרשמו יותר מ-160 איש להכשרות במסלול ווקמי ולמסלולים חופשיים נוספים. ההכשרות מיועדות לתושבי הערבה בלבד והן ללא עלות וזאת במסגרת פתיחת שלוחה בערבה של חברת ההייטק. 


חופשי זה לגמרי לבד...

המועצה מתגברת אכיפה על כלבים משוטטים בשל תלונות רבות מתושבים.

פניות הציבור בנוגע לכלבים משוטטים ותוקפים ברחבי הרשות וביישובים הן רבות. הכלבים המשוטטים לבדם מטילים פחד וחשש בקרב ילדים ואנשים מבוגרים, ולטענת רבים כבר מפחיד ולא נעים לצאת לרחובות בערבים. הטענה כי "הכלב לא מזיק לאף אחד.." היא מוטעית ואף מנוגדת להוראת החוק. מדיניות המועצה בנושא היא אכיפת החוק כלשונו! המועצה משקיעה משאבים ותפעל לטיפול ומיזעור תופעת הכלבים המשוטטים כמו סיורים יזומים בשגרה, מתן מענה לפניות תושבים, לכידה ופינוי מ"משוטטים" מהיישובים, אכיפה מוגברת ומתן קנסות, אין ספור שיחות הסברה עם תושבים ועדיין עושה הרושם שלא די בכך. אנו מבקשים להדגיש כי לצד דאגה לרווחת החיות ומתן מקום של כבוד לכלב כידידו הטוב של האדם, עלינו לזכור שהחזקת כלב כחיית מחמד אינה עניין של מה בכך ודורשת אחריות, מחויבות, מסירות והשקעה של זמן וכסף על מנת לדאוג לו. האחריות שהכלב לא ישוטט חופשי מוטלת על בעליו!!! איכות החיים בקהילה קטנה קשורה בקשר ישיר ביחסים שבין התושבים. מעבר לכל הוראות החוק, אנא מכם, התחשבו בסביבת המגורים שלכם, בשכנים, ובעוברי האורח, שימרו על הכלבים בחצרות והימנעו מאי נעימות לכולנו.


שלום כיתה א'

השבוע התקיימו מפגשי היכרות לילדים העולים לכיתה א' ביוזמת ההורים ובהתארגנותם ובתמיכת מחלקת החינוך

מפגשי ההיכרות בבית הספר היסודי, ביוזמת ההורים, בהתארגנותם ובתמיכת מחלקת החינוך, מתקיימים בכל פעם ליישוב אחר ובקבוצות קטנות. זאת, בנוסף לכל המפגשים שהתקיימו השנה, במסגרת הגן, כחלק מההכנות לקראת המעבר לכיתה א'. הילדים עולים על האוטובוס הצהוב של המועצה, מסתגלים לנסיעה, לחובת חגורת חגורות הבטיחות ומתרגלים לכללי ההתנהגות והישיבה באוטובוס. אחרי הירידה מהאוטובוס צעדו הילדים לבית הספר שם, במסגרת משחק "חפש את המטמון" נחשפו לפינות ומקומות אותם יכירו גם בהמשך. נאחל לילדים חופשה נעימה, הסתגלות קלה ושנת לימודים מוצלחת!

בתמונה: ילדי עין יהב במהלך המפגש


חפירות הצלה

נוער הערבה מבצע חפירת הצלה ארכיאולוגית בהכשרות הקרקע לחקלאות בעידן.

בני נוער בגילאי 15 ו-16 ביצעו במשך חמישה ימים חפירת הצלה בשטח שמיועד להכשרה לקליטה חקלאית בעידן. בין היתר עסקו בפינוי של קברים עתיקים. העבודות בוצעו במימון של הוועדה החקלאית ובליווי של דוידה דגן מרשות העתיקות.

צילום: אורן קורין


אבטחת מידע והגנה על פרטיות

הדרכה בנושא שמירה ואבטחת מידע והגנה על פרטיות התושבים, הועברה לעובדי המועצה על ידי עו"ד איתמר כהן.

הזכות לפרטיות וחובת השמירה על צנעת הפרט עוגנו בחקיקה. חוק-יסוד כבוד האדם וחירותו, קובע כי "כל אדם זכאי לפרטיות ולצנעת חייו". חוק הגנת הפרטיות (התשמ"א-1981) מגדיר, בין היתר, "מידע" כ"נתונים על אישיותו של אדם, מעמדו האישי, מצב בריאותו, מצבו הכלכלי, הכשרתו המקצועית, דעותיו ואמונתו", ברשויות המקומיות מאגרי מידע רבים משמשים בסיס לעבודה בעתות רגיעה וחירום, בין היתר בתחומי כספים, תכנון ובנייה, חינוך, רווחה, כוח אדם, רישוי עסקים. בשנים האחרונות גדל השימוש בטכנולוגיות מידע ותקשורת לשיפור ניהול נכסי המועצה ואיכות החיים של התושבים ומגמה זו מביאה לגידול חד בכמות הנתונים שבידי הרשות ובמספר מאגרי המידע שבבעלותה. פגיעה במערכות הממוחשבות ובמאגרי המידע של הרשויות המקומיות עלולה לגרום לנזקים כבדים, כמו פגיעה בשירותים הניתנים לתושב ובצנעת הפרט, ולכן מוטלת עליהן החובה להגן על המידע. 


דואגים לחיילים שלנו

מפגש עם נציגות כל ועדות חיילים ביישובים התקיים ביוזמת מרכז צעירים במרכז קהילה ובהשתתפות רכזת תוכנית "יתד" מחלקה לשירותים חברתיים, במטרה לקדם ולתת מענה לאוכלוסיית המשרתים והמשוחררים.

במפגש דובר על מענים שונים בשלב השירות. המועצה ומרכז קהילה מנסים להקל על חיילינו היקרים ככל שניתן ולסייע בעיקר בתחומי שירותי רפואה והסעות. מזכירים שוב כי חיילי הערבה זכאים לשירות רפואי במקרים דחופים דרך מרפאת החטיבה. ניתן לתאם דרך קב"ט המועצה, אורי לב בנייד: 052-3665928. בנוסף, לרשות החיילים עומדת גם מרפאת מומחים בבהל"צ ליד צוקי עובדה. כמו כן, הצלחנו להחזיר את ההכרה ביישובי הערבה עידן, חצבה ועין יהב כישובים נעדרי תחבורה ציבורית, ולהחזיר את זכאות החיילים להחזרי הוצאות נסיעה בגין הקפצות לצמתי היישובים בדרך אל או מהבסיס. עוד עלה הצורך בהכוונה וליווי עם השיחרור וסוכם כי מידע מסודר המרכז את כלל המענים, השירותים, הפעולות ואנשי קשר יפורסם בקרוב באופן מרוכז דרך ועדות החיילים או ועדות קשר היישוביות. תודה רבה לחברות ועדות החיילים ביישובים על עשייתן הברוכה. מדגישים כי אנו עומדים לרשותכם ונפעל ככל שנוכל וניתן, על מנת להקל על החיילים.


הסברה מקומית

מפגש בנושא הסברה מקומית ורעיונות לחיזוק הקשר עם התושב, התקיים בשיתוף עם מזכירויות היישובים

מפגש לחיזוק הקשר, למידת עמיתים (ועמיתות) ועידוד שיתופי פעולה התקיים ביוזמת דוברות המועצה יחד עם מזכירויות היישובים שאנו רואים בהן פונקציה משמעותית וחוליה חשובה בקשר עם התושב ובהסברה תוך יישובית. אבנר נחשון מפיקוד העורף נתן סקירה מקיפה ונרחבת על הסברה מקומית, הקשבה נכונה וזיהוי צרכים. זוהי הזדמנות נוספת עבורינו להודות למזכירות היישובים על הסיוע היומיומי ועל שיתופי הפעולה לטובת התושב ורווחתו.

צילום: אסנת מלול


שוחים ונהנים

נבחרת ישראל בשחייה הגיעה למחנה אימונים במרכז למצויינות שחייה בקריית הספורט בספיר

השבוע אירחנו את הנבחרת הבוגרת של ישראל בשחייה, שהביאה כבוד למדינת ישראל באליפות העולם שהתקיימה חודש שעבר בבודפשט, והגיעה אלינו, לערבה, למחנה אימונים בן ארבעה ימים, לקראת התחרויות לקביעת הקריטריון של המשחקים האולימפיים שיתקיימו בפריז בשנת 2024. חברי הנבחרת התאמנו ונהנו במרכז החדש משילוב של בריכות שחייה, מתקני ספורט ברמה אולימפית בינלאומית, חדר כושר, מגרשי ספורט ועוד, לצד שקט ונופים מדבריים המעניקים לספורטאים ניתוק, שלווה וממלאים באנרגיות ומוטיבציה. ואני כמובן לא מחמיץ אף הזדמנות להודות ליוסי לין, מנהל מחלקת הספורט על פועלו הנמרץ להבאת קבוצות אימונים לערבה.


רפסודיה 2022 - נוער ערכי ומסר חשוב

שמונים בני נוער שלנו מהערבה השתתפו ברפסודיה המסורתית של חציית הכנרת והעבירו מסר חשוב

נוער ערבה ערכי ומשמעותי שמביא הרבה גאווה לאזור. שמונים מבני ובנות הנוער שלנו מהערבה, השתתפו ברפסודיה המסורתית של חציית הכינרת, אחד המפעלים המרשימים של התנועה הקיבוצית. בני הנוער שלנו שקדו במשך ימים על עיצוב מפרשי הרפסודה בכיתוב וסמלים חזקים, שהעבירו שני מסרים חשובים מעל גלי הכינרת ובלטו מאוד בנוכחותם- קריאה להרחבת כביש הערבה האדום, וכן-חשיבות תמיכת הממשלה בחקלאות וייצור מזון בישראל. אני גאה בנוער שלנו שבחר להעלות את המודעות לערכי הביטחון. ביטחון אזרחי המדינה וביטחון המזון דרך חשיבות קיומן של חקלאות והתיישבות עובדת. תודה רבה למחלקת הנוער במרכז קהילה ולמד"בים טל דהן, עדי רייסמן וגלעד גפן.

צילום: מירון אייל


גאווה לערבה, סיור בבסיס רמון

הוזמנתי עם כמה חברים לסיור בבסיס חיל האויר רמון שמפקדו הוא בן הערבה.

תחושת גאווה אישית גאתה בנו, כי בן הערבה מפקד על מערך כל כך משמעותי לביטחון ישראל. בסיור, שהתקיים עם חברים נוספים, בהם הוריו של המפקד, קיבלנו הסבר על הטכנולוגיות והבנו את העוצמה והדיוק שקיים בחייל. כל אלו מראים שיש על מי לסמוך בצה"ל. יצאנו בתחושת ביטחון וגאווה ענקית מהמקום הכי אישי שלנו בערבה. בסוף הסיור התיישבה אימו על כסא המפקד והראתה לכולנו, בכל זאת, "מי הבוס".

ליל אהבה באגם

ערב לקראת ט"ו באב בהפקת מרכז קהילה 

רוח נעימה, אוירה אינטימית, מחצלות, סל גבינות ויין, לצד שירתו הערבה של קובי אפללו. כ-250 אנשים נהנו בפארק ספיר בערב נעים בהפקת מרכז צעירים ומרכז קהילה ערבה.  

צילום: צופית לזראה

 

מידע בקליק

יישומון הערבה נגיש לכם ועבורכם ועודכן בו מידע רב 

יישומון הערבה מנגיש מידע רב בלחיצה אחת פשוטה.

בעזרת מזכירויות הישובים (ותודות להם על המענה והעזרה!) עודכן ספר הטלפונים ביישומון של הערבה. לתשומת ליבכם – זהו המקום היחיד בו קיים ספר טלפונים מלא ומעודכן של הערבה התיכונה. 

עדיין לא התקנתם את היישומון? עוד לא מאוחר- מומלץ וכדאי!  הקליקו לכל הפרטים>> לעזרה בהורדה ובהתקנה ניתן לפנות לגילה טל בחברה לפיתוח בנייד: 052-3665925 או בדוא"ל: [email protected]


לסיכום, מזכירים לכם ולכן כי בשעות שבהן מרפאות היישובים סגורות, מרפאת המשך בספיר מתגברת מענה רפואי מרכזי בכל יום ראשון עד חמישי רצוף עד 24:00 (12 בלילה) ובימי שישי ושבת משעה 08:00 עד השעה 16:00. טל' 08-6592217. בנוסף ולפי הצורך ניתן לפנות גם לפרמדיק כונן טלפוני מ-24:00 בלילה ועד 08:00 בבוקר 052-5450777. "קו ערבה" יעוץ טלפוני דרך מוקד כללית (רפואת משפחה, ילדים ועור) 03-5688550 ומד"א 101 במקרי חירום והצלת חיים, 24 שעות ביממה. הקליקו לפירוט זמני פתיחת המרפאות >>

אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

מוקד 106 מועצה קו הודעות וואטסאפ: 052-5707106 ובמייל: [email protected]

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף