דלג לתוכן העמוד

לזכרו של אמוץ זהבי 1928-2017

 • הלווייתו של אמוץ התקיימה ביום ב' 15/5 בשעה 18:00 בבית העלמין בחצבה.

  יושבים שבעה בבית המשפחה בתל אביב (רחוב ויתקין 3 קומה 3 דירה 6 מיום ד' 17/5 בשעות 09:00-14:00, 17:00-21:00)

  פרופסור אמוץ זהבי, מאבות שמירת הטבע בארץ ואחד מבכירי הזואולוגים בעולם הלך מאיתנו. אני כותב את המשפט הזה ואיני מאמין. כל מי שהכיר את אמוץ יודע שהיה בו משהו נצחי, משהו שלעולם אינו יכול למות. אפילו בביקורי האחרון בביתו, לפני כשבועיים, למרות שהיה חלש, רזה ועייף, הוא הציג בפני את המאמר האחרון שהוא ורעייתו אבישג כתבו וכעס על כך שהקהיליה המדעית שוב דחתה אותו. אמוץ היה איש של ויכוחים ומאבקים, אדם שמצד אחד לא התפשר ולו במעט על אמונתו בדרכו המדעית ובתפיסת עולמו, ומצד שני פרש את חסותו על כל אדם שהתעניין בשמירת טבע ובהתנהגות בעלי חיים, ללא הבדל דת, גזע, מין ודעה.

  בשנותיו האחרונות פיתח אמוץ תיאוריה חדשה ומהפכנית אודות מנגנוני תקשורת הורמונלית בגוף. הוא קידם את רעיונותיו במלוא המרץ, שיתף פעולה עם אלו שהיו מוכנים להקשיב, ותקף בחריפות את מתנגדיו. מוחו החריף ותפיסתו המקורית והמהפכנית המשיכו להגות רעיונות חדשים גם כשהמחלה כבר החלה לתת את אותותיה. מעולם לא פגשתי אדם עם דרך מחשבה מקורית, חריפה ולא מתפשרת כמו אמוץ, הוא היה יחיד בדורו.

  מורשתו של אמוץ תמשיך ללוות את המחקר, החינוך ושמירת הטבע בערבה עוד שנים רבות קדימה. איני מכיר זואולוג, מדריך טיולים או חובב טבע בישראל שאמוץ לא השפיע עליהם ולא עיצב את תפיסת עולמם בצורה זו או אחרת. יהי זכרו ברוך.

  דר' עודד קינן 

  אמוץ זהבי והזנבנים

  מודעת אבל ומועד הלוויה

  הלך לעולמו פרופ' אמוץ זהבי ממייסדי החברה להגנת הטבע

  החוקר ואיש הטבע הלך לעולמו בגיל 89. פרופ' זהבי, שהקים את החברה להגנת הטבע עם שותפו עזריה אלון, עמד בראשה בשנותיה הראשונות. הוא נחשב לאבי תורת ההכבדה בטבע שאותה ביסס על מחקרו על ציפורי הזנבנים. הוא ייטמן בחצבה ביום שני.

  מתוך כתבה בוואלה 

  בעיתון ערבות מס' 56, מספטמבר 2014, התפרסמה כתבתה של נטע אור "אני שמורת טבע" על אמוץ זהבי . התמונה - משער העיתון.  


  אמוץ זהבי והערבה - קישורים 

  "החורשה" : סרט שערכו שני תלמידים כפרויקט גמר על אמוץ והזנבנים
  במסגרת מגמת קולנוע - בית ספרא "שיטים - דרכא

  למה לעזור? סיפורם שלך הזנבנים

  מדוע אנו מתנדבים לעזור לאחרים? סרט זה, שצולם במשך כשנה וחצי בשמורת שיזף שבערבה, מציג את ההסבר הביולוגי לשאלה זו מנקודת מבטם של זוג הפרופסורים אמוץ ואבישג זהבי, שחוקרים את הזנבנים משנת 1971. הסרט מלווה באופן אינטימי את חיי הזנבנים, הציפור הקבוצתית היחידה בישראל, שמבצעת פעולות אלטרואיסטיות רבות מדי יום.

  אמוץ זהבי - מחקר ושמירת טבע כמפעל חיים
  סרט על אמוץ ומפעלו שנערך לערב הוקרה לאמוץ זהבי ב-10.11.2017

  הציפורים המורגלות של שמורת שיזף  - 2008

   


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!
התחברו על מנת לפרסם תגובה