מרכז שיטור קהילתי

מש"ק הערבה

מרכז שיטור קהילתי מהווה יחידת משטרה המאפשרת מתן שירותי משטרה נגישים לאזרח ומאפשרת למשטרה להכיר את הקהילה מקרוב ובצורה מעמיקה.
מש"ק ערבה החל פעילותו בשנת 1996 כנקודת משטרה ואח"כ הוגדר כמש"ק. המש"ק ממוקם בספיר.

חיל משמר הגבול(מג"ב) הוא חלק ממשטרת ישראל. בראש החייל עומד קצין משטרה בדרגת ניצב. מאז ובמשך שנות קיומו, הפך מג"ב לחוד החנית במלחמה בטרור ובהגנה על תושבי המדינה. תפקידיו של החייל רבים- זרוע מבצעית של משטרת ישראל ללוחמה בטרור, הפרות סדר ובטחון שוטף (בט"ש), סיוע לצה"ל בבט"ש ובאירועי הפרות סדר באיו"ש ובערבה, טיפול במגזר הכפרי וארגון מערך האבטחה והשמירה ביישובים, טיפול בפשיעה כפרית ועירונית וכן אבטחת מתקנים חיוניים. המשמר האזרחי עבר שינויים רבים בצביונו הן בהיבט ההתנדבותי והן בהיבט הקהילתי, מאז הקמתו בשנת 1974 בעקבות אירועים ביטחוניים קשים, שפקדו את מדינת –ישראל. אגף קהילה ומשמר אזרחי, חולש על תהליך בניין הכוח של כ- 40 מתנדבי המשמר האזרחי, לצד יישום אסטרטגיית השיטור הקהילתי. מערך ההתנדבות במשטרת-ישראל מהווה את מכפיל הכוח המשמעותי והגדול ביותר מקרב גופי ההתנדבות במדינה.


פעילות המש"ק:

 • ביטחון שוטף
 • אכיפת החוק 
 • בסיס מתנדבים להפעלת יחידת חילוץ, משמר אזרחי ומתנ"א

 

תחום השיפוט:

 • צ. הערבה בצפון
 • צ. באר מנוחה בדרום
 • צ. ציחור מערב עד נחל פארן כביש 40

 

מתמי"ד בערבה

בכל מרחב ישנן יחידות / מפקדות כפריות המתמקדות באזורים חקלאיים במועצות אזוריות. יחידות אלו שמות דגש על התחום הפלילי ובעיקר על גניבות חקלאיות כאשר המטרה היא "הגנה על הבית". נציגי המשטרה בערבה הם צ'רלי ביטון, משק משטרה וענת עזרא, מפקדת בסיס מתנדבים. היתר הם מתנדבים. כיום במרחב דרום של מג"ב ישנם כ-700 מתנדבים ובערבה ישנם כ-40 מתנדבים ועוד היד נטויה. השאיפה היא להגיע ל-150 מתנדבים.


גיוס מתנדבים:

אלו הרוצים להתנדב למשמר האזרחי יפנו למשמר האזרחי בערבה לענת עזרא.

 1. לאחר הפנייה תקבע פגישת היכרות עם המועמד במהלכה ימולאו טפסים רלוונטים.
 2. על המועמד להצטייד באישור רופא המעיד על כשירות רפואית ובריאות כללית.
 3. שתי תמונות פספורט.
 4. צילום תעודת זהות.
 5. מועמדים מתחת לגיל 35 יצטיידו בצילום תעודת שחרור או צילום של חוגר מילואים.

הטפסים ישלחו לקצין גיוס מתנדבים שיבדוק שאין רישום פלילי למועמד, משם ישלחו הטפסים למרחב ולאחר אישורם ישלחו למטה מג"ב.

המתנדבים מקבלים סיווג בטחוני משטרתי ולכן חשוב לוודא שאין ברשותם תיק פלילי.

לאחר אישור המועמד, הוא ישובץ לקורס מתמי"ד.

 

קורס מתמי"ד:

קורס מתמי"ד יפתח כאשר ישנם לפחות 12 מועמדים. הקורס מתקיים במרכז משתלמים בספיר וכולל 6 מפגשים בני 4 שעות כל אחד. 

הקורס מועבר על ידי קצין מג"ב ויש הרצאות נוספות מאת גורמי מקצוע כגון: חוקרים, אנשי משטרת התנועה הארצית וקציני חבלה. המשתתפים בקורס נדרשים לעבור מטווח. בסיום הקורס יקבלו המשתתפים מדים ותעודת מתנדב וישובצו למשמרות פעילות.

 

פעילות

בתום הקורס משובצים המתנדבים למשמרות (משמרת = 4 שעות). שתי המשמרות הראשונות הן משמרות חפיפה ומבוצעות יחד עם ענת או צ'רלי. בתחילה ישובץ המתנדב לפעילות יחד עם מתנדב בוגר (שצבר תקופת התנדבות מסוימת ועבר קורס שלב ב').

הפעילות מותאמת לשעות שנוחות לכל מתנדב והיציאה לפעילות היא בזוגות. משעה 20:00 בערב, היציאה לפעילות היא בשלשות.
המשמרות מבוצעות ברכב של מג"ב וכוללת סיור בשטחים, סיור בחניונים, כביש 90. בחגים ובעיתות לחץ המתנדבים מסיירים גם במוקדים בהם קיימת תנועת מבקרים רבה.

כאשר המתנדבים נתקלים בפעילות שנראית להם כחשודה, יש להם סמכויות של שוטר והם רשאים לעכב את החשוד ולשאול שאלות. הם בודקים תעודות מזהות ובמידת הצורך מזעיקים את כוחות השיטור בערבה. כמו כן, הם רשאים לבצע מחסומים.


קישורים:
אתר משטרת ישראל – אק"מ
אתר מג"ב

משטרה בקליק

כחלק משיפור השירות, הנגשת השירות לציבור והקלה על התושב, משטרת ישראל עדכנה אפליקציה חדשה - קריאה לעזרה בלחיצת כפתור, אפליקציית "100 חירום". בעת חירום מאפשרת האפליקציה בלחיצת כפתור, חיוג למוקד החירום של משטרת ישראל. בעת ביצוע ההתקשרות, מתקבלים במוקד החירום מספר הטלפון של המכשיר ממנו מתבצעת ההפעלה והמיקום, כך תוכל המשטרה להגיב במהירות הנדרשת. כמו כן ניתן להגיש תלונה, לדווח על תאונת דרכים, לטפל בביטול דו"חות, זימון תור למשטרה ועוד...

להורדה בחינם למכשירי אייפון >> 
להורדה בחינם למכשירי אנדרואיד >> 


צור קשר:

טבלת אנשי קשר - משטרת ישראל
שם תפקיד טלפון נייד וואטסאפ מייל
צ'רלי ביטון מש"ק משטרה 08-6582050 052-4260100 VPN 0100 [email protected]

         


תאריך עדכון אחרון של עמוד זה: 11/05/2022

תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!
התחברו על מנת לפרסם תגובה